در ترکیه فقط تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی این کشور را میتوانید خریداری کنید شما حق تملک و اجاره ی املاکی که در منطقه ی نظامی امنیتی قرار دارد را ندارید . شما تنها قادر خواهید بود تا ۱۰ درصد از اراضی هر شهر یا ناحیه را خریداری کنید . شهروندان خارجی بدون محدودیت قانونی میتوانند از موسسات مالی و شرکت ها درخواست خرید اعتباری کنند .
ملک دارای سند رسمی معتبر (تاپو) باشد . شرکت و مشاور املاکی که از آنها خانه خریداری میکنید داراری مجوز رسمی دولت ترکیه باشد . ملک خریداری شده باید در اداره تاپو ثبت رسمی شده باشد . خانه خریداری شده به دولت و بانک اداره مالیات بدهکار نباشد . اگر ملک در حال ساخت خریداری میکنید حتما داری سند رسمی باشد .
هزینه های انتقال سند مالکیت یه شرح زیر است . • خریدار 2٪ پرداخت می کند ، فروشنده طبق قانون 2٪ به عنوان مالیات انتقال می پردازد. اگر قبل از خرید ملک مذاکره نکنید ، انتظار می رود که خریدار تمام مالیات نقل و انتقالات را پرداخت کند. • هزینه گزارش ارزیابی. • عنوان دفتر سرمایه در گردش.
مطابق قانون مدنی ترکیه ، اگر ملک را بعد از ازدواج خریداری کنید ، همسرتان حقوقی با شما دارد ، حتی اگر نام همسرتان روی عنوان کار نوشته نشده باشد.
بله ، می توانید آن را با چند نفر با هم خریداری کنید. بسته به میزان سهم خود ، شما حق مالکیت ملک را دارید. هیچ محدودیتی برای سهامداران یک ملک وجود ندارد.
برای تعداد افرادی که نام آنها را می توان در همان عنوان نوشت ، محدودیتی وجود ندارد.
بله در این حالت ، شناسنامه کودک با آپوستیل هم لازم است.
حذف یک هیپوتک همانند یک معامله ساده است. دقیقاً مانند فرآیند انتقال عنوان سند ، مالک متقاضی حذف هیپوتیک در صبح است و امضاها همان روز بعد از ظهر گرفته می شود.
هیپوتک یک تعهد و حق یا امنیتی است که توسط یک قرارداد یا با اجرای قانون به طلبکار نسبت به املاک بدهکار بدون انتقال مالکیت یا عنوان به طلبکار داده می شود. در ترکیه ، هیپوتک در عنوان عمل هنگامی استفاده می شود که خریداران مبلغی را به فروشندگان بدهکار باشند. هنگام پرداخت بدهی ، از عنوان عمل حذف می شود.
کلیه کارهای عنوان شده در ترکیه دارای حق امتیاز مالکیت است. در ترکیه هیچ املاک اجاره ای وجود ندارد.
• ترجمه و گذرنامه اصلی خریدار، • شماره مالیات خریدار، • فرم اطلاعات هویت، • گزارش ارزیابی، • عنوان فعلی سند، • شناسه فروشنده
در صورت خرید ملک ، فروشنده موظف است مدارک ملک را برای شما تهیه کند. تهیه گزارش ارزیابی اجباری است و عموماً 2 روز طول می کشد. در ضمن ، اگر خریدار خارجی باشد ، ترجمه های سند خریدار تهیه می شود. پس از تهیه کلیه مدارک در مدت دو روز ، فروشنده می بایست نسبت به انتقال عنوان اقدام در اداره ثبت زمین و کاداستر اقدام کند. عموماً دفتر نمایندگی بعد از ظهر خریدار و فروشنده را برای امضاهای نهایی دعوت می کند.
امکان درخواست مجدد برای خارجیانی که درخواست اولیه آنها برای صدور مجوز کار رد شده است، وجود دارد و می بایست مدارک دوباره ارسال شود و حتما ظرف 30 روز از تاریخ اعلان می توانید به صورت آنلاین توسط سیستم درخواست تجدید نظر خود را ثبت کنید در صورت تایید شدن مجوز کار، رای وزارتخانه به کارفرمای مربوطه و همچنین کارت مجوز تنظیم شده از طریق پست الکترونیکی ارسال می شود.
جهت اخذ ویزای کاری در ترکیه شما نیاز به دریافت اجازه کار در این کشور را دارید که این اجازه از دو طریق کارفرمای شما و یا کنسولگری ایران قابل انجام است.
برای ثبت شرکت ارائه اجاره نامه به شرکت الزامی می باشد. در ترکیه لازم نیست دفتر کار به صورت جداگانه تهیه گردد و امکان تهیه دفتر خانگی برای آپارتمان هایی که این ویژگی را دارند (Home-Office) نیز وجود دارد.
مدت زمان ثبت شرکت از زمان حضور شرکا در ترکیه حداکثر ۵ روز کاری میباشد
در خرید املاک و نقل و انتقال ملک برای تمامی اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می شود. این سند هیچ فرقی با سندی که برای تبعه ترک صادر می شود ندارد. سند ملک در ترکیه در دو رنگ صادر می شود که سند قرمز رنگ برای خانه و سند آبی رنگ برای زمین است.
برای انجام قطعی معامله و خرید خانه یک کپی از پاسپورت و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی و 6 قطعه عکس لازم است، تا قرارداد خرید را امضاء کرده و صاحب آن خانه شوید. توجه داشته باشید که برای اخذ اقامت یا شهروندی ترکیه هر ملکی مناسب نیست کارشناسان دلتا پلاس به شما بهترین ها را پیشنهاد خواهند کرد.
بله در برخی پروژه ها خریدار میتواند قبل از اتمام پروژه، به شرط تسویه حساب کامل با پروژه سند ملکی خود را دریافت نموده و از مزیت های خريد املاك در تركيه نظیر اخذ اقامت ترکیه، افتتاح حساب بانکی و… بهره مند شود.
خرید ملک در ترکیه به صورت اقساط بسیار رایج است . اما با توجه به اینکه تا پرداخت آخرین قسط سند مالکیت ملک به نام شما نخواهد شد شرکت دلتا پلاس میتواند به شما بهترین گزینه ها را که بدون ریسک خرید ملکتان انجام شود را پیشنهاد دهد . در این زمینه با ما در تماس باشید .
قانون ارث درباره اتباع خارجی به صورت اصل عمل متقابل می باشد. این قانون برای یک شهروند خارجی همان تعریفی را دارد که برای یک شهروند ترک لازم به ذکر است که در صورت داشتن وصیت نامه رسمی و قانونی دولت ترکیه طبق آن وصیت نامه عمل خواهد کرد. در غیر این صورت ارث مطابق قانون به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید.
بله، بعد از خرید یا اجاره ملک و دریافت اقامت و کد مالیاتی ( vergi ) شما می توانید اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید. با ارائه یکی از قبوض آب، برق، تلفن و یا گاز که به نام شما و آدرس شما باشد، برایتان یک حساب بانکی در یک بانک بین المللی افتتاح می کنیم تا انتقال وجوه برای شما آسان باشد.البته با توجه به محدودیت های جدید موجود برای ایرانیان فقط چند بانک اقدام به بازگشایی حساب برای ایرانیان هستند .
پس از درخواست شما با تمام مدارك مورد نیاز ، بسته به حجم كار در اداره ثبت زمین و كاداستر ، معمولاً ۱ یا ۲ روز طول می کشد.
بله، بنا به قانون مهاجرتی ترکیه، اقامت به اجاره کننده اتباع خارجی در خاک ترکیه تعلق می گیرد و با اجاره ملک برای سال اول می توانید اقامت یک ساله توریستی دریافت کنید.
از آنجا که انتقالات کلیه املاک در ترکیه آزاد است ، به طور معمول می توانید ملک را با خواست خود بخرید و بفروشید. با این وجود ، هنگامی که یک ملک برای تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری خریداری می کنید ، در مدت سه سال نمی توانید این ملک را بفروشید و این باید در برگه عنوان نامه ذکر شود.
زبان تدریس در مدارس ترکیه قطعا ترکی است اما از تحصیل فرزندان در مدارس ترکی نباید ترسید، آن ها از طریق محیط و همکلاسی ها خیلی سریع زبان جدید را خواهند آموخت
اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید بهتر است فرزندان خود را به مدارس ترکیه ای بفرستید. زبان فارسی را نیز خود به ایشان آموزش دهید. اگر قصد بازگشت به ایران را دارید مدارس ایرانی برایتان مناسب تر است . اگر قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارید مدارس بین المللی برایتان انتخاب بهتری است . در نظر داشته باشید مدارس ترکیه همگی رایگان می باشد و مدارس خارجی رایگان نیستند .
در ترکیه، بچه ها در سن هفت سالگی به مدرسه می روند و کل دوره ی تحصیلی 12 ساله می باشد. برای ثبت نام در مدرسه باید کارنامه آخرین مقطع تحصیلی فرزندتان را از مدرسه محل تحصیلی در ایران گرفته و به مدارس ترکیه تحویل دهید.
در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال باشند حتما به طور مستقل باید برای خرید ملک و گرفتن اقامت ترکیه اقدام نمایند.
در صورتی که شما به ارزش ۲۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا املاک خریداری کنید ، همسر (یا شوهر) و تمام فرزندان زیر 18 سال (در تاریخ درخواست) شهروندی ترکیه را دریافت می کنید.
خیر، قوانین ترکیه اجازه می دهد شما شهروندی دو تابعیتی یا چند تابعیتی داشته باشید. این بستگی به مقررات کشور شما دارد. اما دولت ایران کلا دو تابعیتی یا چند تابعیتی را به رسمیت نمی شناسد و دولت ترکیه هم اجازه این کار را به شما میدهد .
خیر اقامت های یکساله غالبا توریستی هستند و در شرایطی که شما حق کار ندارید و به دولت ترکیه مالیاتی هم پرداخت نمیکنید امکان اخذ شهروندی ترکیه وجود ندارد