نحوه‌ی افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

نحوه‌ی افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان
1400/06/28 12

مقدمه abtin

افتتاح حساب بانکی در ترکیه فرصتی برای انجام معاملات بانکی بین‌المللی با بسیاری از بانک‌ها در سراسر جهان را فراهم می‌آورد. درحال‌حاضر که شهروندان ایرانی با محدودیت‌های نسبتاً زیادی در نقل‌وانتقال پول از ایران به سایر کشورها و برعکس مواجه هستند.

توضیحات

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان

یکی از مشکلات بزرگ ایرانیان انجام معاملات بانکی بین‌المللی‌ست، چرا که از یک سو بانک‌های ایرانی به‌علت تحریم‌ها نمی‌توانند دادوستدهای ارزی داشته باشند و از سویی بسیاری از بانک‌ها در خارج از کشور افتتاح حساب برای ایرانیان را محدود کرده‌اند. علی‌رغم وجود این مشکلات، همچنان راه‌حل‌هایی برای معاملات ارزی وجود دارند و افتتاح حساب در بانک‌هایی که دولت ترکیه به آن‌ها اجازه‌ی افتتاح حساب برای ایرانیان را داده، یکی از بهترین آن‌هاست.

درحال‌حاضر بهترین گزینه برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای شهروندان ایرانی بانک دولتی زراعت (Ziraat) است. البته شهروندان ایرانی امکان افتتاح حساب در یکی از دیگر بانک‌های ترکیه به‌نام‌ ایش (İş) را هم دارند، اما بانک زراعت بیش از این بانک، مورد توجه ایرانی‌ها قرار می‌گیرد، چرا که برای افتتاح حساب در آن نیازی به داشتن اقامت ترکیه وجود ندارد.

 

برای افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه لازم است شخص حقیقی یا حقوقی واجد شرایطی باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت. اما پیش از آن بهتر است نگاهی به انواع حساب بانکی در ترکیه داشته باشیم.

انواع حساب بانکی در ترکیه

حساب‌های بانکی در ترکیه می‌توانند به دو صورت شخصی و شرکتی باشند. حساب‌های بانکی شخصی مخصوص افراد حقیقی و حساب‌های بانکی شرکتی مخصوص افراد حقوقی هستند.

ایرانیان واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به یکی از بانک‌هایی که نام بردیم، درخواست افتتاح حساب و دریافت دبیت یا کردیت کارت کنند.

حساب‌های بانکی شرکتی مخصوص شرکت‌ها و به‌عبارت دیگر افراد حقوقی هستند. افراد حقوقی باید برای داشتن حساب بانکی در ترکیه در این کشور ثبت شرکت شده باشند. یکی از دیگر تفاوت‌های قابل‌توجه حساب‌های شخصی با حساب‌های شرکتی این است که دارندگان حساب شرکتی لازم است براساس قوانین و مقررات مالیاتی ترکیه به‌صورت منظم مالیات پرداخت کنند.

شرایط افتتاح حساب در ترکیه برای ایرانیان

یکی از شروط اولیه افتتاح حساب در ترکیه داشتن پاسپورت و حضور در یکی از شعب بانک موردنظر در ترکیه است. هیچ فردی نمی‌تواند بدون داشتن پاسپورت و بدون مراجعه‌ی حضوری به بانک در آن افتتاح حساب کند. چنان‌چه بانکی به‌صورت وکالتی نسبت به افتتاح حساب برای یک فرد اقدام کند، این عمل او غیرقانونی بوده و این حساب بعد از تشخیص در بانک مرکزی مسدود خواهد شد.

حضور در بانک به‌معنی داشتن اقامت ترکیه نیست و خوشبختانه ایرانیان می‌توانند با یک بار مراجعه به یکی از شعب بانک زراعت، حساب خود را ایجاد کرده و کارت بانکی را هم در همان روز دریافت کنند. با وجودِ این، در بیشتر موارد لازم است فرد حین افتتاح حساب آدرس معتبری در ترکیه به‌همراه یکی از قبوض مربوط به آن آدرس را در اختیار بانک و یا اداره‌ی مالیات قرار دهد.

بعضی از بانک‌ها هنگام افتتاح حساب از مراجعان می‌خواهند یک شماره‌ی تلفن همراه با پیش‌شماره‌ی ترکیه را هم در فرم‌ها قید کنند. اغلب افرادی که در ترکیه مقیم نیستند، آدرس و شماره‌تلفن یکی از آشنایان خود را در فرم‌ها ثبت می‌کنند.

 

مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای اشخاص حقیقی ایرانی

همان‌طور که اشاره کردیم بانک زراعت تنها بانک ترکیه‌ است که به ایرانیانی که اقامت این کشور را ندارند هم امکان افتتاح حساب بانکی می‌دهد. مدارک ضروری برای افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه برای شهروندان ایرانی غیرمقیم و مقیم و بانک‌ ایش برای ایرانیان مقیم ترکیه به‌صورت زیر است:

افتتاح حساب بانکی در ترکیه فرایند نسبتاً کوتاهی است، البته به‌شرطی که فرد واجد شرایط افتتاح حساب باشد و تمامی مدارک موردنیاز برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه را نیز همراه خود داشته باشد. متقاضی افتتاح حساب بانکی در ترکیه باید حداقل 18 سال تمام داشته باشد و درغیر این صورت حضور سرپرست قانونی متقاضی برای افتتاح حساب الزامی است.

مدارک ضروری برای گشایش حساب در ترکیه:

1- اصل و کپی پاسپورت

2- کد مالیاتی

3- مهر آخرین ورود متقاضی افتتاح حساب در پاسپورت

4- سیم‌کارت با پیش‌شماره‌ی ترکیه

5- وجه موردنیاز به‌عنوان دپوزیت

افرادی که قصد افتتاح حساب در یکی از بانک‌های ترکیه را دارند، باید پیش از مراجعه به بانک نسبت به دریافت کد مالیاتی از اداره‌ی مالیات ترکیه یا ورگی دایرسی (Vergi Dairesi) اقدام کنند. برای دریافت کد مالیاتی متقاضی باید به یکی از مراکز ورگی دایرسی مراجعه کند و اصل و کپی پاسپورت و فرم تکمیل‌شده - که شامل مشخصات فردی و آدرس است - را تحویل دهد. کارمندان این مراکز بعد از بررسی مدارک و فرم متقاضیان در زمانی نسبتاً کوتاه و به‌صورت رایگان کد مالیاتی را به‌صورت یک عدد 10 رقمی درج‌شده روی کارتی سفیدرنگ ممهور در اختیارشان قرار می‌دهند.

در بعضی از شرایط لازم است متقاضی مبلغی را به‌عنوان دپوزیت هنگام افتتاح حساب به بانک بسپارد. وجهی که به‌عنوان دپوزیت به بانک سپرده می‌شود، برای مدتی معین، معمولاً 30 روز کاری، قابل برداشت نخواهد بود.

مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای اشخاص حقوقی

همان‌طور که اشاره کردیم شرکت‌ها پیش از آن‌که بتوانند در یکی از بانک‌های ترکیه حساب بانکی داشته باشند، باید در این کشور ثبت شده باشند. بعد از ثبت شرکت مدیر مسئول شرکت می‌توانند به‌عنوان نماینده‌ی آن به بانک مراجعه و نسبت به افتتاح حساب اقدام کند.

مدارک موردنیاز برای افتتاح حساب شرکتی در بانک‌های ترکیه:

1- کد مالیاتی

2- اسناد تأییدشده از سوی سرکنسولگری ترکیه با ترجمه‌ی رسمی

اسنادی که باید به تأیید سرکنسولگری ترکیه برسند شامل اساسنامه‌‎ی شرکت، مدارک تأسیس شرکت، مدارک عضویت در اتاق‌های بازرگانی در ترکیه، مدارک و اسناد فعالیت شرکت در ترکیه و مدارک مربوط به لیسانی برای نماینده‌ی شرکت هستند.

متقاضیان افتتاح حساب شرکتی در بانک‌های ترکیه می‌توانند یک حساب را به‌صورت چندامضایی تعریف و همچنین برای آن سقف برداشت تعیین کنند.

دریافت کارت‌های بانکی از بانک‌های ترکیه

پس از افتتاح حساب بانکی در ترکیه متقاضی می‌تواند با توجه به نیاز خود تقاضای صدور دبیت یا کردیت کارت را به بانک ارائه دهد.

دبیت کارت (Debit Card) عملکردی مشابه کارت‌های بانکی رایج در ایران را دارد و دارنده‌ی آن تنها به‌میزان موجودی حساب بانکی خود می‌تواند از آن برداشت کند.

کردیت کارت (Credit Card) همان‌طور که از نام‌اش پیداست، نوعی کارت اعتباری‌ست که دارنده‌ی آن می‌توان با آن به‌میزان اعتباری که بانک برای او درنظرگرفته خرید کند. اغلب برای داشتن کردیت کارت لازم است متقاضی به‌اندازه‌ی سقف برداشت، به‌علاوه‌ی چنددرصد برای برداشت کارمزد بانکی و سایر هزینه‌های مشابه، به‌عنوان دپوزیت در بانک پول داشته باشد.

دارنده‌ی حساب بانکی در یکی از بانک‌های زراعت یا ایش ترکیه می‌تواند در همان روز افتتاح حساب، کارت بانکی را هم دریافت کند. چنان‌چه این حساب به‌صورت ارزی هم باشد، می‌توان برای آن حساب ویزا یا مستر کارت درخواست کرد و آن را برای خرید کالاها و خدمات مختلف در سراسر جهان به‌کار گرفت. این کارت‌ها معمولاً 4 سال اعتبار دارند، اما افرادی که مقیم ترکیه نیستند می‌توانند تقاضای صدور آن‌ها با تاریخ انقضای دورتری را هم بکنند.

کارت‌ بانکی عموماً بدون رمز در اختیار صاحب حساب قرار داده می‌شود و برای فعال‌سازی آن باید از طریق دستگاه‌های اتوماتیک یا باجه‌های مخصوص در بانک‌ها اقدام شود.

سود سپرده و کارمزد بانکی در بانک‌های ترکیه

سود بانکی بانک زراعت ترکیه در سال 2021 معادل 17 درصد و سود بانکی ایش بانک در سال 2021 معادل 19 درصد است. حساب‌های ارزی، یعنی حساب‌هایی که با واحد پولی به‌غیر از لیر افتتاح شده‌اند، هم مشمول دریافت سود بانکی هستند، اما سود این حساب‌ها از حساب‌های لیری کمتر است و گذشته از این ممکن است کارمزد بانکی برای حساب‌های ارزی بیشتر باشد.

کارمزد تراکنش‌های بانکی در بانک‌های ترکیه به‌طورکلی از کارمزد بانک‌های ایرانی بیشتر است. کارمزد انتقالات بانکی در بانک‌های ترکیه بسته به نوع و حجم معامله بین 3 تا 500 لیر است.

سخن پایانی

در این نوشتار به چگونگی افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان مقیم و غیرمقیم در این کشور پرداختیم. همان‌طور که گفتیم بانک زراعت بهترین بانکی‌ست که ایرانیان می‌توانند در آن حساب داشته باشند. این بانک گذشته از این که یکی از بهترین بانک‌های ترکیه است، دارای خدمات اینترنتی گسترده‌ای است و درنتیجه دارنده‌ی حساب در آن می‌تواند تقریباً تمامی امور بانکی خود را با استفاده از اپلیکیشن این بانک و بدون مراجعه‌ی حضوری انجام دهد.