انواع اقامت در ترکیه

انواع اقامت در ترکیه
1400/06/27 9

مقدمه ادمین

ترکیه کشوری است که می توان به آسانی در آنجا اقامت گرفت و ساکن شد.اما آنچه مهم است این است که نوع اقامت فرد باید با اهداف مهاجرتی وی تطابق داشته و او را به هدف خود برساند.

توضیحات

 

اقامت توریستی ۹۰ روزه :

برای  اتباع ایرانی که قصد سفر به ترکیه را دارند نیازی بع گرفتن ویزا نیست و میتوان در هر ۱۸۰ روز ۹۰ روز به صورت توریستی در ترکیه زندگی کرد ولی لازم به ذکر است که با اقامت توریستی اجازه کار و یا تحصیل در ترکیه را ندارید .

اقامت از طریق ترکیه :

برای اخذ این نوع اقامت باید یک شرکت معتبر در ترکیه از متقاضی دعوت به همکاری نماید . البته اولویت با شهروندان ترک است و در صورت دریافت اقامت و بعد از ۵ سال تمدید آن میتوان برای اقامت دائم اقدام کرد .

اقامت دانشجویی :

متقاضی در اولین قدم باید در آزمون تومر که برای سنجش زبان ترکی است شرکت نماید و پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در ترکیه میتوان برای دریافت ویزا دانشجویی اقدام کرد .

اقامت از طریق اجاره خانه (اقامت توریستی ):

این نوع اقامت در عین کم هزینه و رایج بودن کم ثبات ترین و پر ریسک ترین اقامت در ترکیه قلمداد می شود .

اقامت از طریق ازدواج :

طریقه اخذ این اقامت این است که متقاضی باید با یک فردی که شهروند ترکیه است ازدواج کند و پس از گذشت ۳ سال اقدام به اقامت بلند مدت کند .

شرط این نوع اقامت دریافت گواهی تجرد از کنسولگری ایران است .

اقامت از طریق خرید ملک :

متقاضیان می توانند از طریق خرید ملک در ترکیه اقامت موقت که یکساله است را دریافت کند و بعد از ۵ تا ۸ سال تمدید برای اقامت بلند مدت اقدام کنند

اقامت از طریق سرمایه گذاری :

برای اخذ این اقامت متقاضی باید پس از ثبت شرکت اجازه کار دریافت کند تا بتواند اقامت از  طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت را دریافت نماید که مدت زمان اقامت یکساله است و میتوان پس از ۵ سال تمدید اقامت بلند مدت را دریافت کرد.