قیمت خرید خانه در ترکیه به پول ایران

قیمت خرید خانه در ترکیه به پول ایران
1400/06/28 11

مقدمه ادمین

در صورتی که  قصد خرید خانه و یا  گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه را دارید باید به مسائل زیادی اشراف داشته باشید.  گرانترین و بزرگترین شهر در ترکیه استانبول است و امروزه به دلیل پتانسیل بالا به یکی از شهر های گران دنیا تبدیل شده است.

توضیحات

در این مقاله می خواهیم قصد داریم اطلاعات بسیار کاملی را در خصوص  قیمت خرید خانه در ترکیه، در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه را در اختیار شما بگذاریم.

در صورتی که  قصد خرید خانه و یا  گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه را دارید باید به مسائل زیادی اشراف داشته باشید.  گرانترین و بزرگترین شهر در ترکیه استانبول است و امروزه به دلیل پتانسیل بالا به یکی از شهر های گران دنیا تبدیل شده است.

اولین نکته ای که در هنگام خرید خانه در ترکیه باید در نظر داشته باشید  این است که در ترکیه قیمت  واحد ها براساس متراژ محاسبه نمیشود. حتی در برخی موارد  دو واحد با متراژ یکسان و نقشه یکسان حتی در یک ساختمان و بنا  دارای قیمت های متفاوتی هستند . در قیمت گذاری ترکیه عوامل مختلفی مثل منطقه مورد نظر و فضای باز و مشاعات، منظره واحد و جهت ساختمان تاثیر گذار است.

در مقایسه با قیمت های خانه در ایران ،قیمت ملک در شهر های مختلف ترکیه خصوصا استانبول بدین شکل است:

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول متری ۹.۰۰۰ لیر است. گرانترین منطقه ی استانبول بشیکتاش با حداقل متری ۱۱.۰۰۰ لیر و در منطقه ی بشیکتاش گرانترین محله Bebek با میانگین قیمت متری ۶۰.۰۰۰ لیر است در واقع ببک گرانترین منطقه ترکیه هم محسوب می شود که در بخش اروپایی استانبول در کنار تنگه ی بسفر قرار دارد.میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه ی Fatih که یکی از مناطقی است که  ایرانیان زیادی را در خود جای داده است و  شامل منطقه های تاریخی و توریستی و تجاری از جمله آکسارای است متری ۷.۲۶۵ لیر می باشد. لازم به ذکر است بناهای این منطقه عموما قدیمی و کهنه ساز می باشد و دولت ترکیه برای کسانی که به تازگی به استانبول مهاجرت میکنند با اجاره ملک و یا حتی خرید ملک در این منطقه  ویزای توریستی صادر نمیکند  .

میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه ی بیلیک دوزو که یکی از بهترین مناطق برای سرمایه گذاری در حوزه ملک در ترکیه به شمار می آید متری ۴.۵۰۰ لیر می باشد. این منطقه در حالی که دارای قیمت مناسب است دارای امکانات پیشرفته شهری و زیباییهای منحصر به فرد است .

متوسط قیمت در ازمیر متری ۷.۵۰۰ لیر و منطقه ی چشمه با ۱۰.۰۰۰ لیر در صدر جدول قیمت مسکن قرار دارد.

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه متری ۶.۰۰۰ لیر و گرانترین منطقه ی آنکارا Çankaya با متری ۱۰.۰۰۰ لیر میباشد.

متوسط قیمت هر متر مربع در آنتالیا ۵۰۰۰ لیر و گرانترین منطقه در این شهر کونیالتی با قیمت ۷۰۰۰ لیر است.

در زمان بروزرسانی این مطلب هر لیر حدودا ۳۸۰۰ تومان است.

قیمت ها مربوط به آپارتمان های معمولی با عمر متوسط می باشد و قیمت آپارتمانهای نوساز یا دارای امکانات رفاهی نظیر استخر و … ۲۵% تا ۵۰% گرانتر می باشد.

 

خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان

خرید خانه در ترکیه با توجه به امکانات زیاد موجود مجتمع های مسکونی مانند نگهبانی بیست و چهار ساعته و امنیت بالا، متریال مناسب استفاده شده در پروژه، انواع امکانات رفاهی مانند استخر سونا باشگاه رستوران آرایشگاه و فروشگاه های بزرگ و به صورت معمول  عدم وجود مشکلات حقوقی و سندی ، تورم معقول و ثابت از دید سرمایه گذاری در شهرهای بزرگ بخصوص استانبول و  قیمت مناسب، ارائه اقامت ترکیه گزینه مناسبی حتی جهت سرمایه گذاری است .

افرادی که داری تمکن مالی کافی در حدی هستند که مبلغ خرید ملک در ترکیه جز کوچکی از دارایی هایشان محسوب می شود با انگیزه های مختلف اقدام به خرید آپارتمان در ترکیه می کنند

 • سرمایه گذاری
 • ایجادی مکانی جهت استراحت  و سفر 
 • گرفتن اقامت در ترکیه
 • تحصیل خود یا فرزندان

اما خریداران دیگری هم وجود دارند که دلایل دیگری دارند

 • از طریق مهاجرت و خرید ملک برای سکونت یا کار بعد از  ثبت شرکت و شروع فعالیت جدید
 • خرید به قصد گرفتن پاسپورت کشور ترکیه

 

خرید خانه ارزان در ترکیه

خرید ملک ارزان در ترکیه، خرید آپارتمان ارزان، خرید ملک بر آذری ها و … اینها بخشی از عناوین تبلیغاتی است  که شما در سایتها، تلگرام، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی میتوانید بینید.

آیا واقعا شما با ۵۰۰ میلیون تومان می توانید در ترکیه خانه بخرید ؟

جواب مثبت است ولی این خانه ها و آپارتمانها بخصوص در شهر های بزرگ در مناطق بومی نشین استانبول یا آنکارا قرار دارد و طبیعتا پذیرش خارجی در مناطق بشدت بومی که با توجه به  ساختمان های اصولا قدیمی و همچنین مشکلات  فرهنگی در ابتدای مهاجرت و اقامت ترکیه کار  ساده ای نیست.

همچنین این خانه ها در شهرک های مسکونی قرار ندارد و طبیعتا امکاناتی مانند نگهبانی ۲۴ ساعته، باشگاه، رستوران، دسترسی مناسب، بیمارستان برخوردار نیست.

به همین دلیل باید  در انتخاب خانه یا آپارتمان  کاملا دقت کنید

نکته مهم دیگر روند گرفتن سند در خانه های ارزان ترکیه است که شما زمانی حدود ۲ ماه تا اعلام جواب استعلام از آنکارا باید منتظر بمانید  و این کار را بسیار سخت میکند . همچنین مواردی از قبیل عدم وجود مناطق نظامی در نزدیکی خانه که ممکن است پروسه دریافت سند را دچار مشکل نماید .

در پایان تاکید میکنیم در زمان انتخاب خانه دقت کنید تا فقط به واسطه خرید خانه با  قیمت پایین دچار مشکل نشوید .

موارد مهم در هنگام خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه شامل محدودیت هایی است که باید قبل از خرید از آنها مطلع بود . شما نمیتوانید بیش از سی هکتار ملک در ترکیه را به صورت  قانونی معامله کنید . همچنین برخی مناطق وجود دارند که ممنوعیت خرید و فروش ملک برای خارجیان در آنجا اعمال می شود. در صورت پرداخت هرگونه وجه ابتدائا سعی کنید وجه را از طریق سیستم بانکی پرداخت کنید و اگر به دلیل مشکلاتی نتوانستید این کار را انجام دهید، حتما رسید کتبی مطمئنی همراه با مهر شرکت از شخص دریافت کننده مبلغ، بگیرید و سپس سعی کنید همزمان با پرداخت نقدی وجه، ملک را در اداره ثبت املاک (تاپو) به نام خود انتقال دهید. نکته دیگر اینکه دقت کنید وجه را سعی کنید به مالک ملک تحویل دهید نه به دلال و بنگاهی و واسطه ها.

قبل از پرداخت وجه و با راهنمایی مشاوران شرکت آس پوینت  استانبول  از عدم وجود هرگونه بدهی ملک اعم از بدهی های مالیاتی یا قبوض برق و گاز و آب…. اطمینان حاصل کنید. همچنین در قسمت توضیحات سند رسمی ملک دقت کنید که ملک در رهن بانک یا شخص دیگری نباشد.

تا حد امکان و با راهنمایی مشاوران ما  سعی کنید ملک مورد خریداری را از نزدیک دیده و با مشخصات سند تاپو تطابق دهید. بارها مشاهده شده که ملکی که در تاپو به نام خریدار انتقال داده شده با ملکی که فروشنده مدعی فروش آن بوده، متفاوت بوده است. در این خصوص صحبت با همسایگان یا مستاجر احتمالی ملک هم راهگشا خواهد بود.

همیشه دقت کنید که ملک خریداری شده مشکل مربوط به شهرداری نداشته باشد.برخی موارد دیده شده که هموطنان ملکی را خریداری نموده اند و پس از آن متوجه شده اند که ملک بدون مجوز شهرداری بنا شده و یا فاقد پایان کار و بدون رعایت اصول ایمنی است. در مواردی مشخص شده است که ملک در طرح شهرداری قرار دارد و فروشنده هم با شهرداری توافق نموده است! در پایان مجددا تاکید می شود که رعایت همه موارد فوق از عهده شخص عادی خریدار خارج است و حدالامکان باید توسط وکیل یا مشاور حقوقی معتبر انجام گیرد. با توجه به قوانین حاکم در ترکیه برای خارجی ها در حین انتقال سند حتما میبایست یک نفر به عنوان مترجم با خریدار همراه باشد . پس همه موارد بالا را میتوانید از مترجمتان بپرسید . 

 در آخر می توانم اضافه کنم که همیشه حتی خریداران محتاط هم در کشورهای دیگر به راحتی اعتماد میکنند .

قوانین خرید ملک در ترکیه طی سالیان اخیر بارها با تغییراتی مواجه شده تا بتواند شرایطی را برای خارجیان فراهم آورد که به آنها امکان سرمایه گذاری بهتری را فراهم آورد و اینگونه به فرایند اقتصادی کشور نیز کمک کرده باشند ما در این مقاله سعی کردیم  که تمام شرایط خرید ملک را بررسی کنیم تا سرمایه گذارانی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند دچار اشتباه و سردرگمی نگردند.

ولی با توجه با شرایطی که متاسفانه افراد سودجو فراهم می آورند پیشنهاد می کنیم پیش از هرگونه مبادرت به خریدی با وکیل و کارشناسان مستقر در شرکت آس پوینت استانبول  یا سازمان های رسمی و قانونی در این کشور مشاوره کنید و حدالمقدور کار را به آنان بسپارید تا با مشکلات احتمالی توسط افراد سودجو و کلاه برداران جلوگیری کرده باشید.

طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی به شماره تصویب ۲۶۴۴ در ۱۸ ماه مه سال ۲۰۱۲ تملک و خرید اراضی برای تمامی اتباع خارجی در ترکیه بلامانع اعلام شد. در مورد لیست شهروندان کشورهای مجاز به خرید ملک در جمهوری ترکیه میتوانید از کنسولگری و سفارت ترکیه در کشور مبدا سوال کنید و یا مستقیما به سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه تماس بگیرید لازم به ذکر است شهروندان ایرانی مجاز به خرید ملک در ترکیه هستند .

شهروندان خارجی می توانند هر نوع ملکی از جمله خانه و املاک تجاری و زمین و اراضی را با کسب استعلام از مراجع مربوطه خریداری نمایند .

 شهروندان خارجی که اقدام به خرید زمین برای ساخت ملک می کنند، می بایست طی ۲ سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزارتخانه نمایند.

طبق قوانین دولت ترکیه، انتقال مالکیت، تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی آنها به امضا رسیده باشد تنها در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی مقدور می باشد. عقد قولنامه فی مابین طرفین در بنگاه و دفاتر مشاورین رسمی مقدور می باشد اما خریدار باید توجه داشته باشد، صرف جاری شدن عقد قولنامه قبل از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه، سازمان ثبت اسناد و املاک جهت انتقال مالکیت به وجود نمی آورد و فاقد وجهات قانونی جهت انتقال مالکیت می باشد.

 • هر مشتری خارجی میتواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی کشور ترکیه را خریداری نماید.
 • مشتریان خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی-امنیتی واقع شده اند را ندارد.
 • مشتریان خارجی میتواند تنها تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه و یا شهر را خریداری نماید.
 • مشتریان خارجی و یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه میتوانند از مالکین و موسسات مالی و بانکهای معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون محدودیتی در این مورد ندارد.

باید دقت کرد مواردی هستند که میتوانند قرارداد را فسخ کنند .

 • اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد
 • عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی
 • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه یا پروژه های  معرفی شده به وزارتخانه مربوطه
 • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه

مدارک لازم خریدار جهت خرید خانه در ترکیه

 • دو قطعه عکس
 • دو فقره کپی پاسپورت
 • آدرس محل اقامت همراه با نام و فامیلی و اسم پدر
 • شماره مالیاتی
 • اجازه مخصوص ثبت سند برای ملیت های مختلف

مدارک لازم جهت فروشنده

 • ۱ عدد عکس
 • ۲ فقره کپی پاسپورت
 • شماره مالیاتی
 • آدرس محل اقامت
 • مشخصات ثبت سند در دفتر اسناد رسمی انجام می شود. در دفتر اسناد رسمی مترجم قسم خورده به صورت شفاهی اطلاعات مربوط به سند از قبیل منطقه، متراژ و مابقی جزئیات را با شما مرور می کند و سپس اصل سند به شما تحویل داده می شود.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند

 • سند ملک مورد نظر و یا نامه تاییده سازمان ثبت اسناد در مورد احراز مالکیت، مالک با جزئیات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات
 • پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری مربوطه
 • ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا،خانه،آپارتمان، دفتر…
 • یک قطعه عکس فروشنده (۴*۶)
 • دو قطعه عکس خریدار که می بایست حداکثر مربوط به ماه پیش باشد (۴*۶)
 • حضور مترجم رسمی همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی
 • در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده.

موارد الزامی در مورد وکالت نامه

 • اگر خریدار و یا فروشنده شهروند ترکیه و ساکن خارج از ترکیه می باشند، وکالت نامه می بایست توسط سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا صادر و ثبت شده باشد
 • اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ ۵ اکتبر ۱۹۶۱ باشد احتیاجی به ارائه نامه رسمی از سوی آن کشور نمی باشد. (کشور جمهوری اسلامی ایران عضو این معاهده نمی باشد)
 • اگر کشور صادر کننده ی وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ ۵ اکتبر ۱۹۱ نباشد، وکالت نامه و سایر مدارک می بایست، همراه با ترجمه رسمی،به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری و همچنین کنسولگری و یا سفارت جمهوری ترکیه در آن کشور رسیده باشد.

هزینه ها

 • خریدار و فروشنده می بایست طبق قانون ۴۹۲ قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۲۰۱۳، دو درصد از ارزش واقعی را می بایست پرداخت کنند. این مبلغ نمی تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صادر می شود باشد .
 • مالیات سرمایه در گردش می بایست در محل پرداخت شود (حداکثر ۲.۵*۷۰ لیر ترکیه برای سال ۲۰۱۳)
 • هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه، که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام می پذیرد معادل ۳۲۵ لیر ترکیه برای سال ۲۰۱۳

موارد حائز اهمیت برای متقاضیان خارجی خرید خانه در ترکیه

 • استعلام وضعیت ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه در خصوص بدهی ملک، وام، محدودیت قانونی اعمال شده بر ملک توسط دستگاه قضایی و یا…
 • اگر یکی از دفاتر درخواست خرید خانه توسط متقاضی خارجی را رد کرد، متقاضی می تواند از طریق اداره و یا سرپرستی منطقه به طرح درخواست مجدد اقدام نماید
 • دقت در انتخاب مشاوران، سازندگان، متقاضی میتواند از مشاور و یا سازندگان درخواست ارائه مجوز های قانونی آنها را داشته باشد و یا از صحت فعالیت آنها با استعلام از مراجع مربوطه مطمئن شود.
 • خرید ملک در کشور جمهوری ترکیه یکی از شاخصه های بررسی درخواست اقامت توسط وزارت کشور جمهوری ترکیه می باشد و به تنهایی تضمین کننده اخذ اقامت دائم و یا کوتاه مدت خریدار نمی باشد، تصمیم اعطای اقامت در اختیار وزارت کشور و بر اساس شاخصه های متفاوتی صورت می پذیرد. خریدار می بایست قبل از اقدام به خرید به نیت اخذ اقامت و یا تابعیت کشور ترکیه بر اساس تبلیغات انجام شده صحت آنها را از وزارت کشور ترکیه و یا سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا را جویا شود
 • در صورت بروز اختلاف بین طرفین، هر کدام از آنها می بایست نسبت به ادعا و شکایت خود نزد مقامات قضایی تشکیل پرونده دهند.

 خدمات شرکت آس پوینت استانبول که اکثرا رایگان به مشتریان ارائه میشود

قبل از خرید

ترانسفر از فرودگاه به هتل.

کمک در انتخاب محل سکونت.

مشاوره تخصصی املاک و مستغلات.

بازدید از املاک و مستغلات در سراسر استانبول  

پس از فروش

انتقال سند.

دریافت ملک و تأیید تطابق آن با قرارداد.

اخذ مجوز اقامت.

افتتاح حساب بانکی.

آماده سازی ملک و لوازم جانبی آن برای استفاده (دکور ، مبلمان ، آب ، گاز و برق).

مدیریت املاک: اجاره ، فروش مجدد (به دلخواه) - پیگیری مالیات ها ، هزینه ها و فاکتورهای املاک.

هزینه های انتقال مالکیت

مالیات انتقال سند در کشور ترکیه ۴% مبلغ ارزش ملک می باشد. در قانون نقل و انتقالات اسناد ترکیه به صراحت نقل شده میزان مالیات پرداختی باید در بین طرفین (خریدار و فروشنده) به صورت مساوی برای پرداخت تقسیم شود ولی کاملا توافقی است .

در صورت عدم حضور خریدار، هزینه ی اخذ وکالت ۱۵۰ یورو می باشد.

 1. Iskan یا همان پایان کار، هزینه ایی است برای آپارتمان های نوساز که با توجه به ارزش و متراژ آپارتمان از ۴۰۰ یورو شروع می شود.
 2. قرارداد اخذ آبونمان برق برای واحد های نوساز حدود ۱۰۰ یورو و برای واحد های قدیمی ساز، حدود ۳۰ یورو می باشد.
 3. قرارداد اخذ آبونمان آب، برای واحد های نوساز حدود ۶۰ یورو و برای واحد های قدیمی ساز، حدود ۳۰ یورو می باشد.

عوارض شهرداری سالیانه یک بار قبل از آخرین روز ماه مه (May) هر سال باید پرداخت شود. این میزان حدود ۰.۱ درصد از ارزش واقعی TAPU میباشد هزینه شارژ تعمیر و نگهداری آپارتمان ها میتواند سالانه یک بار و یا به صورت ماهانه پرداخت شود، این هزینه در آپارتمان های نوساز میتواند به صورت متوسط بین ۴۰-۷۰ یورو در ماه باشد. شایان ذکر است، قیمت های ذکر شده در بالا، فقط برای اطلاع شما می باشد، احتمال کاهش و یا افزایش هزینه ها در زمان خرید ملک توسط شما امکان پذیر می باشد.